3 Ağustos 2015 Pazartesi

TWITTER MARKETING / CIVILTILI PAZARLAMA

TWITTER MARKETING / CIVILTILI PAZARLAMA

(Katkıda bulunmak isteyenlere...)

Sosyal Medya türlerinden biri olan, mikro-blogging olarak da bilinen Twitter’dan pazarlama amaçlarıyla yararlanma.
Sosyal medya, en basit haliyle, içeriğinin takipçileri tarafından üretildiği bir iletişim platformudur. Yayıncılığın katılımcılığa dönüşğü bir yapılanma olarak sosyal medya, internet sayesinde hızla büyüyor ve adeta yeni bir Sosyal Ekonomi doğuyor. Sosyal medyanın diğer araçları olarak, bloglar, üyelik grupları, fotoğraf (Flicker gibi) ve video (YouTube gibi) paylaşım siteleri de yaygın.
Twitter, 2006 yılında Evan Williams, Jack Dorsey ve Biz Stone işbirliğiyle kuruldu[1]. Twitter katılımcıları, “Şu anda ne yapıyorsun?” sorusuna 140 karakterle sınırlı olarak cevap veriyorlar ve bu cevaplar anında yayınlanıyor. Üyeler ve üye olmayan herkes izleyenler veya izleyiciler olarak Twitter’ın arama imkânlarıyla, merak ettikleri konulardaki “cıvıltıları” ve merak ettikleri kişilerin o anda neler yaptıklarını öğrenebiliyor. 2010 yılında, saniyede 750 mesajın (twit) yayınlandığı, bu sayının hızla artmaya devam ettiği Twitter’deki haberleşmelerin % 20’sinin ürünler ve hizmetler hakkında olduğu tahmin ediliyordu. Firmalar da bu platformun ticarî amaçlarla kullanılabileceğini çok geçmeden fark ettiler ve değişik uygulamalar geliştirdiler.
Twitter’ın gücü ve başarısı, basit, hızlı, kolay üretilebilir, hedeflenebilir,  serbestçe izlenebilir ve hızla tepki alınabilir bir ortam olmasından kaynaklanıyor. İş ortamlarında insanların serbestçe sosyalleşebildikleri “su başı” (water cooler) sohbetlerine benzetilen Twitter, bunu dünya çapında ve elektronik hızla gerçekleştirebiliyor.
İşletmeler Twitter’dan, kendi personeli arasında ücretsiz, hızlı ve açık bir haberleşme ortamı (aracı) olarak yararlanabildikleri gibi, pazarlama amaçlı kullanımlar da hızla yayılıyor. İzleyenler ve izlenenler olarak kişiler, firmalar, markalar belli sosyal gruplar arasında kendilerini konumlandırmak, markalarını güçlendirmek, müşterileriyle ilişkilerini geliştirmek, yeni ilişkiler ve yeni müşteriler oluşturmak amaçlarıyla Twitter’ı etkin bir biçimde kullanıyorlar.
Twitter, firmaları ve piyasaları yakından izlemek isteyen kitlelerin, aralarında sosyal etkileşimler geliştirmeleri yoluyla da pazarlamacılar için izlenmesi adeta zorunlu bir platform olarak önem kazanıyor. Bu yoldan, firmalar kendileri hakkında kimlerin konuştuğunu, nelerin konuşulduğunu, şu anda kendileriyle ilgili ne gibi gelişmelerin oluştuğunu anında öğrenmek imkânı buluyorlar.
Dünya çapında sosyal ortamlardaki iletişimlerden dakika bile geçmeden haberdar olmanın önemini ve bu bilgilerin pazarlamada hangi amaçlarla kullanılabileceğine dair fırsatları görebilmek için Twitter’ı ve nasıl işlediğini yakından bilmek gerekiyor. Twitter logosunun e-ticaret sitelerinde kullanılma biçiminin satışları etkilediği biliniyor.İnsanlarla paylaşıldığında kişileri mutlu eden (parfüm, kıyafet, aksesuar...) ve tam tersi paylaşılması kişileri pek memnun etmeyen ürünlerin (akne kremi, iç çamaşırı, epilasyon aleti...) satışlarında farklı etkileri oluyor. Satın alınacak ürün herkes tarafından arzu edilecek bir şey olduğunda insanlar Twitter (veya Facebook) ikonunu gördüğünde ikonsuz ürüne kıyasla satın almaya %25 daha çok yaklaşıyorlar. Aynı şekilde saklamak istedikleri ürün sözkonusu olduğunda ise bu ikonlar aynı kişileri satın alma davranışından %25 uzaklaştırıyor. Twitter Pazarlama hakkında başka ayrıntılı tavsiyeler için bu konuya odaklanan bloglar[2] da izlenebilir.
Piyasa değeri kısa zamanda 8 milyar doları aşan Twitter’ın iş (gelir) modeli ve firmalarca kullanılma imkânları hakkında bilgi için dipnottaki kaynağa[3] başvurulabilir.
IBM’in değişik ülkelerdeki binden fazla çalışanı meslektaşları ve müşterileriyle haberleşmede, birbirlerini izlemede Twitter kullanıyorlar. Yemek servis şirketi Sodexo yönetici işe almada; ABD’de yerel bir kafe olan The Coffee Groundz kendini tanıtma, yeni müşteriler kazanma, kampanyalarını duyurmada; Dell Outlet, eldengeçirilmiş ve kampanyalı ürünlerini satmak için özel fiyatlara indirilmiş bilgisayarlarına ait haberleri duyurmada; grafik tasarımcısı Crowdspring.com küresel tasarımcı havuzundaki 12.000 serbest tasarımcının teklif vermesi ve işlerden haberdar olmaları amacıyla; Twitter Pazarlama’yı uygulayan firmalar arasında sayılıyor. İngiltere’de bir çiçekçi, interflora.co.uk, Ekim 2010’da kendince uygun bulduğu kişileri Twitter’da takip edip, “bugün işe giderken çok sıkıntılı anlar yaşadınız, neşelenmeniz için size çiçek göndermemizi ister miydiniz?” tarzı mesajlar ve ardından bir buket çiçek gönderdiği bir sosyal medya kampanyası başlatmıştı. İngiltere’de L’Oreal, biotherm.co.uk, yorgunluktan şikayet eden Twittcilere Tweet atıp soruyordu: “Görüyoruz ki, bugün sizin için çok yorucu geçmiş. Size yorgunluk karşıtı Skin.Ergetic ürünümüzden ücretsiz bir örnek göndermemizi ister misiniz?”.
Twitter’da sayıları hızla artan uygulamalardan biri olan Tweet Adder[4], kullanıcılar adına markayı veya ürünü destekleyen mesajları istenilen aralıklarla gönderiyor, verilen anahtar kelimeleri araştırıp sınıflandırıyor, izleyen/izlenen dengesini gözetiyor, neyin gündemde olduğunu takip edip bilgilendiriyor. Uygulama sayesinde firmaların faaliyetleri hakkındaki cıvıldamalar ve site trafiği arttırılıyor, benzer takipçiler anında bulunuyor, hedef alınan Twitter profilleri otomatik takip ediliyor, hızla yeni takipçiler ediniliyor.
Pazarlamakolik.com, markalar ve kurumlar için kapsamlı bir uygulama listesi öneriyor[5]:
1.      Önce bir Twitter hesabı açın.
2.      Twitter hesabınız için seçeceğiniz URL’nin benzeri olmadığından emin olun.
3.      Hesabınız için bir resim yükleyin ve profil resminizi özelleştirin
4.      Kurumsal web sitenize link verin.
5.      Kurumsal web sitenizde ve dışarıya gönderdiğiniz e-maillerde Twitter hesabınıza link verin.
6.      Twitter hesabınızın başğına markanızın adını dâhil edin.
7.      Google Keyword Tool’u kullanarak ürününüzle alakalı kelimeleri belirleyin.
8.      Twitter Bio’nuza bu kelimeleri dâhil edin.
9.      Google tarafından indekslenmek için tweetlerinizin ilk 30 harfinde bu kelimeleri kullanın.
10.    Re-tweet edilin ve re-tweetler sayesinde hesabınızdaki backlink sayısını yükseltin.
11.     İlgi alanlarına göre hedef kitlenizin özelliklerini belirleyin.
12.     Hedef kitle özelliklerinize sahip kullanıcılara ulaşmak için bu Wefollow aracını kullanın.
13.  Daha fazla kişi kategorisine ulaşmak için Twellow ve buna benzer araçları da kullanın 
14.   Twitalyzer kullanarak endüstrinizi etkileyenleri takip edin. Bu araç Twitterdaki etkileyici hesapları takip eden kişi sayısı ve lokasyon bilgileri liste halinde sunmaktadır.
16.  Ürününüz ile alakalı anahtar kelimeleri girin ve Twitter gelişmiş aramada “near this place” seçeneğini kullanarak ürününüzle ilgilenebilecek kişileri belirleyin.
18.  Web üzerinden Tweet ediyorsanız gelişmiş özelliklere ulaşmak için Twitzap kullanın.
19.   Tweetdeck sayesinde Twitter’ı masaüstünüzden kullanın ve daha organize çalışın.
21.  Geliştirilmiş bir araç olan Socialoomp’u kullanarak tweetlerinizi programlayabilirsiniz.
22.  Kolobratif tweet’ler icin Cotweet kullanın.
23.  Konularınızı takipçilerinizin “ilgi alanlarına” dayanarak secin.
24.  Twitter’da ürününüzle ilgili olan başlıkları araştırın ve çıkan sonuçlardaki kişilerle iletişim kurun.
25.  Diyaloğunuzu güçlendirmek için “#” ile etiketler (hashtags) üretin.
26.  Faydalı linkleri ve yazıları yayınlayın.
27.  Yerel trendler hakkında konuşmak için kullanın.
28. Araştırma konunuz ile alakalı hashtag’lerin (#) listesini yapın.
29. Araştırmanız için gereken etiketlenmiş bilgileri Twubs ile bulun.
30. Trendrr kullanarak araştırmanız ile alakalı olan etiketleri analiz edin.
31. Geri bildirim alın. Firmalar, müşterilerinden direkt feedback almak için Twitter’i kullanırlar.
32. Aldığınız geri bildirimlere direkt cevaplar verin.
33. Geri bildirimlerinizi organize etmek için etiketleri kullanın.
34. Twtpoll kullanarak gerçek zamanlı geribildirim almak üzere Twitter’da basit bir anket yayınlayın. 
35. Ürünlerinizin resimlerini Twitpic ile yayınlayın ve takipçilerinizden anında geribildirim alin.
36.  Twitter search aracı ile iş arayan kişileri bulun.
38.  Aradığınız nitelikteki kişilere ulaşmak için Twitter hesabınızdan görev tanımını anons edin.
39.  Kişilerin şirketinizi daha çok ilgi göstermeleri için Twitpic ile kurumsal organizasyonlarınızda ya da şirket içerisindeki aktivitelerinizde çekilmiş resimleri yayınlayın.
40.  Rakiplerinizi twitter hesabınızda takip edin.
41.  Rakiplerinizin aktivitelerine ulaşmak için Twitter search kullanın.
42.  Rakiplerinizi takip eden kişilerin durumunu analiz etmek için Tweetstats kullanin.
43.  Kendi ağınız ile rakiplerinkini karşılaştırmak için Twitterfriend kullanın.
44.   Satışlarınızı arttırmak için takipçilerinize Twitter üzerinden özel indirim kuponları verin.
45.  Twitter agenda bu indirim kuponlarını yaymak için Twtqpon’u kullanın.
46.  Cheaptweet etiketini kullanarak tweetlerinizin indekslenmesini sağlayın ve sunduğunuz fırsatları daha çok kişiye ulaştırın.
47.  Twitter’i kullanarak marka bilinirliği sağlayarak satışları arttırabilirsiniz.
48.  Twitter’da yapacağınız kampanya için öncelikli olarak amacınızı belirleyin.
49.  Kampanyanızın şeffaf olmasına dikkat edin
50.  Kampanyanıza kullanıcıların katılım sağlaması için onlardan tweetlerine hashtag eklemelerini isteyin.
51.  Kampanyanızın performansını ölçmek için Twitter trend ölçme aracı olan Trendrr’ı kullanın.
52.  Spam’den uzak durum! Takipçilerine çok fazla kampanya tweet’i göndermeyin.
53.  Kampanyanız için ROI ölçümü yapın. Bunu birçok yoldan yapabilirsiniz; kampanya sonucunda kazandığınız takipçi sayısı, satılan ürünler, web sitenize gelen yeni ziyaretçi kriterleri vb.
54.  Otomatik feed aracı olan Twitterfeed’I kullanarak blog sayfanızın trafiğini arttırabilirsiniz.
55.  WordPress eklentisi olan Comment Writer’ı kullanarak bloğunuzdaki yorumları tweet edebilirsiniz.
56.  Twitter Conversations’ı kullanarak Twitter diyaloglarınızı bloğunuza dahil edebilirsiniz. 
57.  Twitter’I kullanarak yazılarınızı viral çalışmaya döndürmek için bloğunuza retweet tuşu ekleyin. Retweet tuşunu Tweetmeme’den de ekleyebilirsiniz.
58. Birçok marka için Facebook bir pazarlama kanalıdır. Facebook ve Twitter’ı bir araya getirmek daha fazla müşteri teması ve diyaloğu sağlamaktadır.
59. Facebook hesabınıza Twitter’I eklemek için Facebook uygulaması olan Facebook Apps’ı kullanın.
60. Facebook sayfanızda çok fazla tweet yayımlayarak Facebook sayfanızın üyelerine spam mesaj göndermekten kaçının.
61. Sadece seçtiğiniz Twitter mesajlarınızı Facebook’da yayınlamak için Facebook App. kullanın.
62. Haber bültenlerinizi Twitter hesabınızda paylaşarak daha çok kişiye ulaşın.
63. Tweet SEO’nuz için haber bülteninizdeki (PR çalışmanızda) anahtar kelimeleri tweetlerinizin ilk 30 karakterinde bulunmasına özen gösterin.
64. Twitter takipçilerinizi bu haberleri başkalarıyla paylaşmaları için yüreklendirin ve haber bültenlerinizi viral kampanyaya çevirin.
65. PR çalışmalarınızı takip etmek için hashtag’ler kullanın.
66. Ücretli bir servis olan Press Releases’i kullanarak PR çalışmalarınızı en çok takip edilen habercilere iletin.
67. PR çalışmanızın ne kadar tweet aldığını analiz etmek için Trendrr kullanın.
68. Bütün kullanıcılarınıza direkt mesaj göndermekten kaçının.
69. Kullanıcılarınıza direkt mesaj göndermeden önce onların ilgi alanlarını analiz edin.
70. Göndereceğiniz direkt mesajları kullanıcılarınızın demografik özelliklerine göre şekillendirin.
71. Direct mesaj gönderirken otomatik gönderim araçlarını kullanmayın.
72. Direct mesajlarınızı mutlaka kişiselleştirin, mesajlarınıza otomatik olarak gönderilmiş izlenimi vermeyin.
73. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamak için Twitter’da markanız hakkında konuşulanları “gerçek zamanlı” olarak takip edin.
74. En basit yol olan Twitter search ile bunu yapmaya başlayabilirsiniz.
75. Monitter kullanarak markanızla ilgili çeşitli anahtar kelimeleri görüntüleyin.
76. Tek bir araç olarak Splitweet’i kullanarak birden fazla Twitter hesabını yönetebilir ve markanızı takip edebilirsiniz.
77. Radian6  gibi ücretli uygulamalar sayesinde gerçek zamanlı görüntüleme yapabilirsiniz.
79. Markanızı Twitter’da gerçek zamanlı olarak takip edin olumsuz görüşlerin yayılmasına fırsat vermeyin, alarm çalmadan önce müşterilerin tweetlerine cevap verin.
80. Farklı departmanlarda çalışan elemanlara çeşitli görevler atamak için kullanın. 
81. Localbunny’yi kullanarak otomatik olarak müşterilerinizin tweetlerine 7/24 cevap verin.
82. ROI olçumu yapmak için Twitter ile kaç tane konuya çözüm getirdiğinizi analiz edin.
83. Retweet sayıları, CTR (click through rate), takipçi sayısı gibi parametreler ile Twitter performansınızı ölçebilirsiniz.
84. Retweet sayılarınızı takip etmek icin RetweetRank’i kullanın.
85. Tweetlerinizin CTR’ini ölçmek için http://bit.ly/ gibi URL kısaltıcı programlar kullanın.
86. UTM-Google Analytics kullanın ve tweetleriniz için UTM parametrelerini ekleyerek Twitter’dan gelen web site trafiğinizi analiz edin.
87. Takipci sayınızı analiz etmek için TwitterCounter kullanın.
88. Hangi tweet’inizin size kullanıcı kazandırdığını ya da kaybettirdiğini belirlemek için TweetEffect kullanın.
90.  Authentication’i desteklemeyen hiç bir üçüncü taraf uygulaması kullanmayın.
91.  Hackerlardan hesabınızı korumak için güçlü bir şifre seçin. Güçlü bir şifre oluşturmak için Strong Password Generator’u kullanın.
92.  Twitter hesabınızda herhangi bir güvenlik açığı oluşması durumunda hemen şifrenizi değiştirin.
93.  Yabancılardan gelen direkt mesaj linklerini asla tıklamayın.[1] Joel Comm, Twitter Power, How to Dominate Your Market One Tweet at a Time, John Wiley, 2009, s. 18–19. Yine aynı yıl yayınlanan başka kitaplar arasında David Pogue, The World According to Twitter; Tim O’Really, Sarah Milstein, The Twitter Book; Laura Fitton, Michael Gruen, Leslie Poston, Twitter For Dummies; Warren Whitlock, Deborah Micek, Twitter Revolution; Steve Weber, Twitter Marketing: Promote Yourself and Your Business on Earth’s Hottest Social Network, de sayılabilir.
[2] Bunlardan biri olarak bakınız: http://www.-twittermarketingzone.com 10.02.2010

(Üzgünüm, şimdi kontrol ettim, linkler artık çalışmıyor. Dünya ne kadar hızlı değişiyor, bir kere daha anlıyoruz...)

Hiç yorum yok: