5 Nisan 2011 Salı

BİR SINAV DENEYİMİ DAHA... (10)(Pazarlama Bi' Tanedir: Bir Pazarlamalar Ansiklopedisi kitabı için tanıtım metni yazan ve bu blogda yayınlanmasına onay veren öğrencilerimin yazılarını zaman zaman buradaalfabetik sırayla yayınlıyorum.)

Özden Şen yazmış:

Artık herşeyin ışık hızıyla değiştiği bir çağda yaşıyoruz. Her gün binlerce yeni terim literatürde yerini almaya başladı. Kimilerimiz bu değişimleri olağan karşılayıp değişime ayak uydurmak için çabalasa da, kimilerimiz hala bu hızlı değişime karşı direnmeyi sürdürmekte ısrarcılar.
Aslında hepimiz ne kadar dirensek de değişimin bir süre parçası olduğumuzun farkındayız. Er ya da geç, bu değişimi yakalamının tek bir yolu var; o da okumak ve daha çok okumak.
Önceleri pazarlamanın sadece kurumları ilgilendirdiğini biliyoruz. Şimdilerde ise bunun sadece şirketlere girmediğini biz tüketicilerin de bir şekilde ilgisini çekmeye başladığını görüyoruz. Başladı diyorum ya bilemiyorum belki de farkındalığımız arttı! Pazarlamayı merak eden piyasada olan bu konuda yazılmış bir sürü kaynağa rahatlıkla ulaşılabilir. Ancak sizlere benim bir süre önce tanıştığım bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Bu öyle bir kitap ki, hem çok güncel hem de çok nostaljik. Nostaljik, çünkü bu kitap şimdi bir çoğumuza uzak gelen ansiklopedi tarzında yazılmış "Bir Pazarlamalar Ansiklopedisi"... (Bkz: Nostalgic Marketing, s. 238.) Şimdilerde ansiklopedi mi kaldı demeyin, alın elinize bu kitabı, çevirin hele sayfalarını birer birer, ne demeye çalıştığımızı anlarsınız. İçinde 380'e yakın pazarlama çeşidi yer alıyor. O kadar da olur mu, demeyin sakın. Bu kitapta kurumların müşterilerine "dokunmanın" 380 yolundan bahsediliyor. Alın, inceleyin, göreceksiniz biz tüketicilerin nasıl bir şekilde pazarlamanın içine çekildiğimizi...
Kitap, gayet rahat okunacak bir üslupla kaleme alınmış. Sadece edebi olarak değil, tasarımı da sizi sıkmayacak şekilde ayarlanmış. Bu kitap, eminim ki, pazarlamayla uzaktan yakından alakam olmaz diyenlerin bile bir şekilde ilgisini çekebilecek cinsten bir kitap.
Evet, sizi daha fazla merakta bırakmadan kitabın ismini yazıyorum: "Pazarlama Bi' Tanedir: Bir Pazarlamalar Ansiklopedisi". Kitabın yazarı kendini pazarlamaya adamış ve bu kitabı pazarlama sevgisinin onu alıp götürdüğü uzunca bir yolculuğun isbatının özeti olarak kaleme aldığını belirten, İ.Ü. İşletme Fakültesi, Pazarlama Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. İsmail Kaya. Yazarın pazarlamanın nerelere, nasıl ve ne biçimde, ne amaçla girdiğine, kimler ineden ilgilendirdiğine ve onları nasıl etkilediğine dair tespitlerinden oluşuyor.
Ben bu kitabı okudum ve fırsat buldukça tekrar tekrar okuyorum. Alın siz de okuyun. Siz de pazarlamanın neresinde, pazarlamanın sizin nerenizde olduğunuza karar verin Okuyun, öğrenin, size dokunmalarını istemediğiniz kurumların bilincinde olun, farkındalığınız artsın. Ya da pazarlama adına bilmedikleriniz, eksiklerinizi öğrenin.
Keyifle okunacağına inandığım bu kitabı pazarlamayla ilgilenen herkese tavsiye ediyorum.
Alın ve sevgiyle okuyun...

Hiç yorum yok: